FM 1541 over P.d.t. Fork Of Red River
Good Condition14 years old3,896 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Randall |
| Location | 3.4 Mi N Of SH 214 |
| Carries | FM 1541 |
| Crosses | P.d.t. Fork Of Red River |
| Coordinates | 35.03207, -101.84788 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 220.1 ft (67.1 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 939.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,896 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 041910148002071 |