FM 1714 over Dry Creek
Good Condition74 years old346 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Randall |
| Location | 1.9 Mi W Of US 87 |
| Carries | FM 1714 |
| Crosses | Dry Creek |
| Coordinates | 34.91184, -101.94988 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 115.9 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1952 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 346 (2022) |
| Truck Traffic | 40% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 041910162601001 |