FM 2219 over Arroyo
Good Condition62 years old1,086 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Randall |
| Location | 7.5 Mi W Of US 60 |
| Carries | FM 2219 |
| Crosses | Arroyo |
| Coordinates | 35.05828, -102.04821 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 4.9 ft (1.5 m) |
| Deck Width | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Area | 121.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1971) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,086 (2022) |
| Truck Traffic | 27% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 041910200202002 |