FM 2590 over Spring Draw
Fair Condition66 years old6,541 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Randall |
| Location | 3.7 Mi N Of US 60 |
| Carries | FM 2590 |
| Crosses | Spring Draw |
| Coordinates | 35.03862, -101.93648 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Area | 130.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,541 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 041910261401001 |