Lp 335 Nbfr over Playa 1 (helium)
Good Condition5 years old14,680 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Randall |
| Location | 0.78 Mi S Of Ih40 |
| Carries | Lp 335 Nbfr |
| Crosses | Playa 1 (helium) |
| Coordinates | 35.17358, -101.95546 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 879.9 ft (268.2 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 3057.5 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,680 (2020) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 041910263501095 |