FM 3331 over Palo Duro Creek
Fair Condition48 years old2,721 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Randall |
| Location | 0.3 Mi E Of US 60 |
| Carries | FM 3331 |
| Crosses | Palo Duro Creek |
| Coordinates | 34.99949, -101.91702 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 125.0 ft (38.1 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 491.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,721 (2020) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 041910352701001 |