34th AVE over Bnsf Airpark DR Fillmore
Poor Condition43 years old15,848 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Randall |
| Location | 0.13 Mi E Of IH 27 |
| Carries | 34th AVE |
| Crosses | Bnsf Airpark DR Fillmore |
| Coordinates | 35.17834, -101.83708 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1083.0 ft (330.1 m) |
| Max Span | 128.9 ft (39.3 m) |
| Deck Width | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Area | 5446.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,848 (2020) |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 041910801704020 |