Westline RD over Palo Duro Creek
Fair Condition76 years old34 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Randall |
| Location | 3.5 Mi N Of FM 1062 |
| Carries | Westline RD |
| Crosses | Palo Duro Creek |
| Coordinates | 35.03547, -102.15069 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 201.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 041910AA0125001 |