US 54 over Frisco Creek
Fair Condition85 years old4,334 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Sherman |
| Location | 7.4 Mi NE Of US 287 |
| Carries | US 54 |
| Crosses | Frisco Creek |
| Coordinates | 36.39609, -101.96461 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 98.1 ft (29.9 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 64.6 ft (19.7 m) |
| Deck Area | 589.0 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1941 (reconstructed 1970) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,334 (2020) |
| Truck Traffic | 50% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 042110023806010 |