CR 24 over Coldwater Creek
Good Condition35 years old118 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Sherman |
| Location | 6.3 Mi S Of SH 15 |
| Carries | CR 24 |
| Crosses | Coldwater Creek |
| Coordinates | 36.23656, -101.75143 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 118.1 ft (36 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 352.8 sq m |
| Main Spans | 11 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 118 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 042110AA0170001 |