CR 13 over No Name Creek
Fair Condition76 years old106 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Sherman |
| Location | 4.7 Mi S Of SH 15 |
| Carries | CR 13 |
| Crosses | No Name Creek |
| Coordinates | 36.26061, -101.95464 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 4.9 ft (1.5 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 96.9 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 106 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 042110AA0184001 |