US 385 over Drainage Ditch
Fair Condition84 years old3,319 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Castro |
| Location | At US 385 & FM 2397 Inter |
| Carries | US 385 |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 34.64440, -102.31199 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 4.9 ft (1.5 m) |
| Deck Width | 84.3 ft (25.7 m) |
| Deck Area | 172.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1942 (reconstructed 1970) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,319 (2020) |
| Truck Traffic | 49% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050350022606008 |