US 385 over Running Water Draw
Good Condition86 years old1,811 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Castro |
| Location | 3.0 Mi S Of FM 145 |
| Carries | US 385 |
| Crosses | Running Water Draw |
| Coordinates | 34.33634, -102.30437 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Area | 327.1 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1940 (reconstructed 1979) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,811 (2022) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050350022701002 |