SH 86 over Drainage Ditch
Good Condition91 years old1,114 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Castro |
| Location | 4.8 Mi E Of US 385 |
| Carries | SH 86 |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 34.54036, -102.23117 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 3.9 ft (1.2 m) |
| Deck Width | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Area | 101.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 1983) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,114 (2020) |
| Truck Traffic | 39% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050350030203001 |