FM 168 over N Fk Running Water Draw
Good Condition54 years old1,052 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Castro |
| Location | 2.2 Mi S Of SH 194 |
| Carries | FM 168 |
| Crosses | N Fk Running Water Draw |
| Coordinates | 34.35431, -102.12707 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 67.3 ft (20.5 m) |
| Deck Area | 311.6 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,052 (2022) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050350087401003 |