FM 1057 over Frio Draw
Good Condition71 years old273 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Castro |
| Location | 2.1 Mi N Of FM 2397 |
| Carries | FM 1057 |
| Crosses | Frio Draw |
| Coordinates | 34.67712, -102.51423 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 165.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 273 (2020) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050350189101001 |