SH 207 over Draw
Fair Condition76 years old298 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Crosby |
| Location | 18.2 Mi S Of US 82 |
| Carries | SH 207 |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 33.41005, -101.38497 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 103.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 298 (2020) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050540045304010 |