US 62 over White River
Fair Condition88 years old1,491 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Floyd |
| Location | 2.8 Mi S Of FM 37 |
| Carries | US 62 |
| Crosses | White River |
| Coordinates | 33.89352, -101.35970 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 49.2 ft (15 m) |
| Deck Area | 201 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1938 (reconstructed 1961) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,491 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050780045301002 |