SH 207 over Quitaque Creek
Fair Condition90 years old427 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Floyd |
| Location | 1.6 Mi N Of FM 2286 |
| Carries | SH 207 |
| Crosses | Quitaque Creek |
| Coordinates | 34.23970, -101.31049 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 93.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 427 (2020) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050780045307003 |