US 380 over Nf Dmf Brazos River
Fair Condition39 years old601 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Garza |
| Location | 7.2 Mi E Of SH 207 |
| Carries | US 380 |
| Crosses | Nf Dmf Brazos River |
| Coordinates | 33.20691, -101.25273 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 539.0 ft (164.3 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 2103.0 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 601 (2020) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 050860029801009 |