Al - 38 East over Al - 149
Fair Condition62 years old33,735 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Jefferson |
| Location | US 280 * Al 149 |
| Carries | Al - 38 East |
| Crosses | Al - 149 |
| Coordinates | 33.47417, -86.76722 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 252.0 ft (76.8 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 68.6 ft (20.9 m) |
| Deck Area | 1605.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 33,735 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 008327 |