FM 669 over Draw
Fair Condition66 years old236 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Garza |
| Location | 5.2 Mi S Of FM 1313 |
| Carries | FM 669 |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 33.07766, -101.40831 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 176.4 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 236 (2020) |
| Truck Traffic | 26% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050860055801023 |