FM 669 over Sand Creek
Good Condition66 years old236 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Garza |
| Location | 13.7 Mi S Of FM 1313 |
| Carries | FM 669 |
| Crosses | Sand Creek |
| Coordinates | 32.96657, -101.43936 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 59.4 ft (18.1 m) |
| Deck Area | 121.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 236 (2020) |
| Truck Traffic | 26% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050860055801026 |