FM 211 over Bnsf Railroad
Fair Condition64 years old111 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Garza |
| Location | 1.25 Mi E Of US 84 |
| Carries | FM 211 |
| Crosses | Bnsf Railroad |
| Coordinates | 33.30109, -101.48939 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 194.9 ft (59.4 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 487.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1962 (reconstructed 2010) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 111 (2017) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050860249801001 |