FM 54 over Blackwater Draw
Good Condition42 years old507 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Hale |
| Location | 6.9 Mi W Of IH 27 |
| Carries | FM 54 |
| Crosses | Blackwater Draw |
| Coordinates | 33.87634, -101.97435 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 160.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 507 (2020) |
| Truck Traffic | 35% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 050960056305003 |