FM 833 over Caney Creek
Fair Condition64 years old418 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Freestone |
| Location | 0.55 Mi E Of IH 45 Efr |
| Carries | FM 833 |
| Crosses | Caney Creek |
| Coordinates | 31.80809, -96.25374 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 93.5 ft (28.5 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 222.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 418 (2023) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170820213101003 |