CR 500 over Small Creek
Good Condition14 years old100 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Freestone |
| Location | 1.89 Mi E Of FM 1580 |
| Carries | CR 500 |
| Crosses | Small Creek |
| Coordinates | 31.66118, -96.10656 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 120.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2012) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170820AA0136006 |