CR 601 over Upper Keechi Creek Branc
Fair Condition27 years old50 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Freestone |
| Location | 4.0 Mi SW Of IH 45 |
| Carries | CR 601 |
| Crosses | Upper Keechi Creek Branc |
| Coordinates | 31.65142, -96.19331 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 14.4 ft (4.4 m) |
| Deck Area | 53.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 (reconstructed 2007) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2016) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170820AA0172002 |