CR 751 over Dry Creek
Good Condition10 years old100 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Freestone |
| Location | 1.82 Mi SW Of SH 164 |
| Carries | CR 751 |
| Crosses | Dry Creek |
| Coordinates | 31.46829, -96.26901 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 127.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170820AA0221002 |