State Route 126 WB over Twelfth Street
Fair Condition61 years old18,250 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Ventura |
| Location | 07-ven-126-r12.29-spa |
| Carries | State Route 126 WB |
| Crosses | Twelfth Street |
| Coordinates | 34.35147, -119.05439 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Area | 442.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,250 (2019) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 52 0261L |