CR 1080 over Caney Creek
Fair Condition35 years old50 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Freestone |
| Location | 4.5 Mi W Of FM 2547 |
| Carries | CR 1080 |
| Crosses | Caney Creek |
| Coordinates | 31.77150, -96.25797 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 83.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2012) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170820AA0269002 |