CR 1051 over Tehuacana Creek Branch
Fair Condition15 years old40 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Freestone |
| Location | 0.23 Mi SW Of FM 80 |
| Carries | CR 1051 |
| Crosses | Tehuacana Creek Branch |
| Coordinates | 31.82271, -96.31767 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 57.7 ft (17.6 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 86.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2011 (reconstructed 2016) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2011) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170820AA0353004 |