CR 110 over Cottonwood Creek
Good Condition10 years old40 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Freestone |
| Location | 0.6 Mi W Of FM 2547 |
| Carries | CR 110 |
| Crosses | Cottonwood Creek |
| Coordinates | 31.78409, -96.20019 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Area | 104.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2016) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170820AA0367002 |