State Route 126 over Adams Barranca
Good Condition61 years old47,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Ventura |
| Location | 07-ven-126-r9.65 |
| Carries | State Route 126 |
| Crosses | Adams Barranca |
| Coordinates | 34.32948, -119.09167 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 183.1 ft (55.8 m) |
| Deck Area | 440.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 47,000 (2022) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 52 0262 |