CR 340 over Spring Branch
Fair Condition33 years old100 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Freestone |
| Location | 1.2 Mi SE Of FM 489 |
| Carries | CR 340 |
| Crosses | Spring Branch |
| Coordinates | 31.59466, -95.98000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 58.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2016) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170820AA0464001 |