CR 841 over Cat Creek
Good Condition2 years old128 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Freestone |
| Location | 1.8 Mi W Of FM 80 |
| Carries | CR 841 |
| Crosses | Cat Creek |
| Coordinates | 31.57821, -96.30494 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Other |
| Design | Other |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 19.4 ft (5.9 m) |
| Deck Area | 89.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 128 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170820AA0841001 |