SH 6 SB over Spring Creek
Fair Condition100 years old13,036 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 1.5 Mi S Of FM 2 |
| Carries | SH 6 SB |
| Crosses | Spring Creek |
| Coordinates | 30.25152, -96.04563 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 83.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1926 (reconstructed 1952) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,036 (2019) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940005003019 |