SH 30 over Big Lake Creek
Fair Condition99 years old5,434 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 5.25 Mi NE Of SH 90 |
| Carries | SH 30 |
| Crosses | Big Lake Creek |
| Coordinates | 30.62901, -95.87931 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 109.9 ft (33.5 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 452.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1927 (reconstructed 1961) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,434 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940021201003 |