SH 30 over Navasota River
Fair Condition68 years old12,105 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 6.35 Mi W Of FM 244 |
| Carries | SH 30 |
| Crosses | Navasota River |
| Coordinates | 30.60761, -96.18180 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 296.9 ft (90.5 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 859.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,105 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940021204014 |