N23-n101 N101-s23 over U.s. Highway 101
Good Condition62 years old37,500 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Ventura |
| Location | 07-ven-023-r3.29-thok |
| Carries | N23-n101 N101-s23 |
| Crosses | U.s. Highway 101 |
| Coordinates | 34.15716, -118.82522 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 312.7 ft (95.3 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 116.1 ft (35.4 m) |
| Deck Area | 3373.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1973) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37,500 (2019) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 12 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 52 0268E |