SH 90 over Morgan Creek
Fair Condition99 years old6,567 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 4.95 Mi N Of FM 1696 |
| Carries | SH 90 |
| Crosses | Morgan Creek |
| Coordinates | 30.84699, -95.94603 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Area | 135.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1927 (reconstructed 1960) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,567 (2020) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940031502011 |