Del Norte BLVD over US Highway 101
Fair Condition62 years old2,220 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Ventura |
| Location | 07-ven-101-19.17-oxn |
| Carries | Del Norte BLVD |
| Crosses | US Highway 101 |
| Coordinates | 34.22183, -119.12682 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 196.9 ft (60 m) |
| Max Span | 72.5 ft (22.1 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 738 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,220 (2019) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 52 0271 |