U.s. Highway 101 over Conejo School RD
Fair Condition60 years old193,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Ventura |
| Location | 07-ven-101-2.25-thok |
| Carries | U.s. Highway 101 |
| Crosses | Conejo School RD |
| Coordinates | 34.17181, -118.84604 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 123.0 ft (37.5 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 190.6 ft (58.1 m) |
| Deck Area | 2178.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 2016) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 193,000 (2017) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 12 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 52 0274 |