Sp 234 over Hurricane Creek
Good Condition39 years old1,152 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | At Jct Of SH 105 |
| Carries | Sp 234 |
| Crosses | Hurricane Creek |
| Coordinates | 30.34736, -95.91299 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 105.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,152 (2019) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170940151601002 |