Ventu Park Road over US 101
Good Condition60 years old4,636 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Ventura |
| Location | 07-ven-101-6.19-thok |
| Carries | Ventu Park Road |
| Crosses | US 101 |
| Coordinates | 34.18404, -118.91124 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 226.0 ft (68.9 m) |
| Max Span | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 916.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,636 (2019) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 52 0280L |