Oak DR over Panther Creek
Fair Condition36 years old50 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 3.53 Mi SW Of FM 244 |
| Carries | Oak DR |
| Crosses | Panther Creek |
| Coordinates | 30.66744, -96.14182 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Other |
| Total Length | 75.1 ft (22.9 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 19.4 ft (5.9 m) |
| Deck Area | 135.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2010) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170940AA0111002 |