CR 114 over North Bedias Creek Trib
Good Condition9 years old100 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 0.86 Mi N Of FM 1696 |
| Carries | CR 114 |
| Crosses | North Bedias Creek Trib |
| Coordinates | 30.80671, -96.02457 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.5 ft (9.3 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 73.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170940AA0114001 |