CR 305 over Beason Creek
Fair Condition13 years old50 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 1.31 Mi E Of FM 362 |
| Carries | CR 305 |
| Crosses | Beason Creek |
| Coordinates | 30.30016, -95.95102 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 111.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2013) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170940AA0163001 |