Loop 12 over Dixon Branch
Fair Condition57 years old38,419 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.4 Mi NW Of SH 78 |
| Carries | Loop 12 |
| Crosses | Dixon Branch |
| Coordinates | 32.83849, -96.70615 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 75.1 ft (22.9 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 87.6 ft (26.7 m) |
| Deck Area | 611.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 (reconstructed 1970) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 38,419 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 180570058101001 |