Lp 12 over Elm Fork Trinity River
Fair Condition57 years old127,344 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.45 Mi N Of SH 114 |
| Carries | Lp 12 |
| Crosses | Elm Fork Trinity River |
| Coordinates | 32.85130, -96.90764 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 2001.0 ft (609.9 m) |
| Max Span | 149.9 ft (45.7 m) |
| Deck Width | 116.1 ft (35.4 m) |
| Deck Area | 21590.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 127,344 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 180570058102053 |